Księżyc jest super!

Publié le par Katarzyna Sobotka

Księżyc obserwowany w drodze do szkoły

Księżyc obserwowany w drodze do szkoły

Wychodząc rano do szkoły, z troską spojrzeliśmy na widoczny na niebie księżyc.

Z troską, bo ostatnio dowiedzieliśmy się, z niezmiernie ciekawego filmu dokumentarnego BBC, że nasz jedyny satelita oddala się od nas o 3,78 cm rocznie.

To szybkość z jaką rosną nam paznokcie.

Te dziecięce muszą rosnąć dużo szybciej. Nieraz wydaje mi się, że nie robię nic innego tylko obcinam paznokcie zbuntowanym wobec tej „torturze” dzieciom.

Wracając do naszego księżyca...

Życie na Ziemii nie byłoby bez niego możliwe. Podobno ta druga, niewidoczna strona, księżyca jest podziurawiona przez meteoryty w dużo większym stopniu niż ta zwrócona do nas. Oznacza to, że Niebieska Planeta broni się nim jak tarczą przed bombardowaniem z kosmosu.

Kiedyś nasza planeta wirowała jak szalona, doba trwała jedynie 5 godzin. Pole grawitacyjne księżca uspokoiło Ziemie.

Przyciąganie księżyca, które jest widoczne w przypływach i odpływach, utrzymuje Ziemię w stałym nachyleniu do osi obrotu (23,44°).

Zmiana tego nachylenia spowodowałaby scenariusz istnie apokaliptyczny; wielką powódź będącą rezultatem stopienia pokrywy lodowej biegunów i skrajną zmianę w klimacie Ziemi.

Ziemia będzie, więc przyjazna życiu tak długo jak księżyc będzie nad nią czuwał.

Srebrny Glob może też stać się już niedługo alternatywnym źródłem energii elektrycznej. Umieszczenie paneli słonecznych na jego jasnej stronie jest fantastycznym i realnym pomysłem.

Człowiek od zarania dziejów intuicyjnie zdawał sobie sprawę z wagi księżyca. Kult lunarny to jeden z najstarszych kultów w historii religii.

Publié dans kocie odkrycia

Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :

Commenter cet article

wierna czytelniczka 29/11/2013 13:43

ciekawa sprawa !
I fajnie,że te koty mają czas na robienie zdjęć w drodze do szkoły -: )
Z utęsknieniem czkam na kolejne wpisy.