Jak przetrwać zimę

Publié le par Katarzyna Sobotka

Jak przetrwać zimę

Na północno-zachodnich obszarach Pięciokąta zima przybiera łagodną postać. Liczba godzin słonecznych jest 3 razy większe niż średnie zimowe usłonecznienie w Polsce. Nieskazitelną biel śniegu podziwiać można zaledwie przez kilka godzin w roku, gdyż temperatury ujemne są tu rzadkością. Bardzo często za to pada, choć daleko nam do deszczowej Bretanii. W porównaniu z Polską deszczu jest tutaj w zimie dużo, bo aż 171 mm (dane z zimy 2015) podczas gdy średnia opadów zimowych w Polsce szacuje się na 79 mm. Ze względu na relatywną bliskość oceanu Angers narażone jest także na porywiste podmuchy wiatru (w ostatnich dniach miastem targały wiatry o prędkości 100 km/h). Angeviński dzień jest dłuższy od średniego dnia w Polsce o 30 minut. Mimo tej niewielkiej różnicy, tutejsze dni wydaja się dłuższe, gdyż słońce wschodzi o ponad godzinę później a zachodzi o godzinę i 40 minut po polskim zachodzie słońca.

Podsumowując; najcięższym aspektem zimy w Angers jest deszcz i w mniejszym stopniu wiatr.

Zima upływa nam, więc na noszeniu kaloszy i płaszczy nieprzemakalnych oraz ratowaniu dżdżownic, które nierozważnie rozłażą się po chodnikach i ulicach uciekając od micro-powodzi na trawnikach. Jednym z naszych zimowych przyzwyczajeń jest obserwowanie szpaków skanujących murawę w poszukiwaniu robaków. Jest to doświadczenie całkiem niezwykłe ze względu na okno-drzwi w dużym pokoju osadzone na poziomie trawnika, dzięki, którym Natura wkrada nam się praktycznie do mieszkania.

Zimą chodzimy też często do biblioteki przywożąc do domu, wózkiem na zakupy, maksymalną dozwoloną ilość książek (czyli po 12 na łebka).

Ogólnie zima we Francji mija dosyć szybko, najpierw na przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia, a potem na polowaniu na okazje podczas ponad miesiąca przecen. W lutym opadom deszczu towarzyszą już jak najbardziej wiosenne świergoty ptaków i zaczynają kwitnąć magnolie.

Post ten napisałam w ramach projektu Klubu Polek na Obczyźnie.

Jak przetrwać zimę
Jak przetrwać zimę

Publié dans O nas

Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :

Commenter cet article